Wiemy już, iż to salon stanowi wizytówkę naszego domu. Niemniej ważna jest jednak kuchnia, która jest sercem-centurm domu. Bardzo często zdarza się, że to właśnie w kuchni spędzamy najwięcej czasu, szczególnie jeśli nasza kuchnia posiada również część jadalnianą. Bardzo często okazuje się, że nawet nasi stali goście lubią przesiadywać razem z nami w kuchni podczas parzenia kawy czy herbaty.
Oświetlenie kuchni ma dwie główne cechy – to jego równomierność (mam tu na myśli moc światła) oraz wielofunkcyjność. Jako że kuchni sama w sobie jest przede wszystkim pomieszczeniem praktycznym, nie inaczej jest z jej oświetleniem. Z tego względu, iż w kuchni spędzamy dużo czasu, natężenie światła powinno być do siebie w miarę zbliżone, aby nie wywoływać u nas bólów oczu i głowy.
Podstawą jest oświetlenie ogólne, czyli jak zostało wspomniane wcześniej, oświetlenie którego zadaniem jest rozświetlenie całego pomieszczenia. Najczęściej montuje się tu widzącą w centralnej części sufitu lampę. Jeżeli przestrzeń naszej kuchni jest bardzo duża, nie wystarczy nam jedna lampa. Odpowiednie będzie podwieszenie dwóch czy trzech w równych odległościach od siebie.
Kolejnym, niezwykle ważnym miejscem, które należy doświetlić w kuchni, jest stół. Wchodzimy wiec w sferę zagadnienia oświetlenia miejscowego. W kuchni będzie to przestrzeń nad stołem przy którym się je oraz oświetlenie blatów kuchennych, przy których przygotowuje się posiłki. Oświetlenie stołu podlega podobnym zasadą co oświetlenie ogólne. Montujemy podwieszaną lampę nad środkiem stołu (jeżeli mamy długi stół – kilka lamp). Musimy tu jednak pamiętać o kilku szczegółach.
Po pierwsze, lampy powinny mieć klosze, dzięki którym, światło nie będzie oślepiało osób siedzących przy stole, po drugie – niezwykle ważne – barwa światła. Nie ma mowy o żarówkach, które zmieniać będą kolor przygotowanych potraw.
Oświetlenie blatów kuchennych najczęściej montuje się pod wiszącymi szafkami. Jest ono niezbędne, ponieważ podczas pracy, źródło światła ogólnego zasłaniamy sobie plecami. Idealne będą tu światła halogenowe (dające światło punktowe), żarówki dające rozproszone światło lub długie świetlówki, oświetlające dłuższy fragment blatu.