Łazienka jest pomieszczeniem, które w każdym domu czy mieszkaniu, pełni ściśle określone funkcje. Jednak poza tymi typowymi czynnościami, jakie wykonujemy w łazience, jak toaleta, potrzeby fizjologiczne i inne zabiegi pielęgnacyjne ciała, bardzo często łazienka służy także relaksacji, zamieniając się nasze prywatne SPA. Dlatego właśnie, tak ważne jest abyśmy dołożyli wszelkich starań aby nasza łazienka spełniała zarówno te praktyczne funkcje, jak i te sprzyjające odprężeniu.
W starszych budownictwach, pomieszczenia wyznaczone na łazienkę, najczęściej nie miały okien, ewentualnie było to małe okienko, tak więc źródło światła bardzo nikłe.
W łazience, tak jak i w innych pomieszczeniach stosujemy trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, miejscowe-robocze oraz dekoracyjne. Z czego pierwsze dwa rodzaje są niezbędne, a trzeci rodzaj zależy jedynie od naszych upodobań.
Oświetlenie główne, powinno dawać na tyle mocne źródło światła, aby rozświetlało całe pomieszczenie. Zdecydowanie plusem będzie zainstalowanie tu oświetlenia z możliwością regulacji mocy światła. Ściemnienie doda klimatu wieczornym, relaksującym kąpielom.
Co się tyczy oświetlenia miejscowego, najważniejsze są tu strefy przy lustrze. To w nim się przeglądamy, sprawdzamy kondycję naszej cery, zmiany na twarzy, golimy się czy wykonujemy makijaż. Ważne jest więc, aby nasza twarz była dobrze oświetlona. Najczęściej instaluje się dwie kinkiety po dwóch stronach lustra, mniej więcej w środku wysokości lustra. Dodatkowy kinkiet można powiesić również nad lustrem. Pamiętajmy aby nie zapomnieć o tym, że światło nie może nas razić w oczy i zmieniać kolorów. Nikt z nas nie chciałby zobaczyć, że jego skóra nagle ma zielonkawy kolor. Jeżeli lustro zawieszone jest poziomo, warto zainstalować więcej niż jedną lampę nad nim. Oczywiście możemy również zakupić lustro z wbudowanym oświetleniem, które nie dość że bardzo funkcjonalne, to jeszcze stanowi niebywały efekt dekoracyjny.