Swojej, a przede wszystkim tej elektrycznej. Jak? Konsekwentnie przestrzegając kilku zasad oraz wprowadzając do swego domu innowacje, które pozwolą zaoszczędzić energię elektryczną oraz pieniądze.
Jak żarówka, to świetlówka – już jedno kompaktowe źródło światła pozwala zaoszczędzić w ciągu roku kilkadziesiąt złotych. Najbardziej energooszczędne lampki LED zużywają ponad 90% mniej energii niż te tradycyjne. A zatem najwyższy czas wymienić żarówki.
Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz, ale jeśli wychodzisz z nich tylko na chwilę, powstrzymaj się od tego, ponieważ więcej energii pochłonie ciągłe gaszenie i zapalanie światła. Świetnym rozwiązaniem są zdalne wyłączniki – np. czujniki ruchu, podłączone do lamp przed domem.
Nikomu nie trzeba chyba przypominać, że przy zakupie należy zwracać uwagę na klasę energetyczną wybranego sprzętu. Ale uwaga! Klasyfikacja, w której litera A oznaczała najbardziej ekonomiczne urządzenia została zmodyfikowana – teraz spotkamy się z klasą A , A oraz A . Ta ostatnia odnosi się do najbardziej wydajnych urządzeń.
Energooszczędne sprzęty to nie tylko pralki i lodówki – obecnie możesz kupić także oszczędzający energię odkurzacz, ekspres do kawy czy monitor komputera. Pamiętaj, by zmywarkę oraz automat uruchamiać wyłącznie wtedy, kiedy się zapełnią oraz nie pozostawiać sprzętów w stanie „czuwania” (o którym przypomina zwykle czerwona kontrolka).
Warto wiedzieć, że zużycie energii mogą ograniczyć z pozoru nieistotne rzeczy. Więcej prądu wymaga np. lodówka, która stoi blisko kuchenki lub której dawno nie odmrażano – w efekcie czego jej ścianki pokryte są grubą warstwą szronu (a już pół centymetra szronu zwiększa zużycie prądu o 20%).
Usuń też kamień z grzałki czajnika elektrycznego oraz zadbaj o to, by średnica używanych do gotowania na kuchence elektrycznej garnków była właściwa (większa albo równa średnicy palnika). Zamiast płyty elektrycznej możesz zdecydować się na tę indukcyjną – chociaż jest ona stosunkowo droga (wydatek rzędu 2000 tys. złotych), to jednak podobna inwestycja szybko się zwróci.