Oświetlenie biurowe to podstawa efektywnej i wygodnej pracy, warto więc zadbać o jego odpowiednie zaplanowanie – tak, aby mrok nie pochłonął naszego skupienia i abyśmy mogli spokojnie skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków.
Niedoświetlenie – Twój wróg
Brak odpowiedniego oświetlenia nie tylko spowolni naszą pracę, ale także może zaszkodzić naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Pracując w miejscu, które jest niedoświetlone, nasze oczy bardzo się męczą, a to osłabia wzrok, a do tego może powodować uciążliwe migreny, zawroty głowy i problemy ze skupieniem uwagi. Sama już praca przy komputerze sprawia, że nasze oczy męczą się, a spojówki nie mają odpowiedniego nawilżenia, warto więc stosować w pomieszczeniu rozproszone światło, które nieco odciąży nasze oczy i sprawi, że wzrok lepiej zniesie kilkugodzinne patrzenie w ekran. Oto kilka elementów, o których musimy pamiętać przy projektowaniu oświetlenia biurowego.
Światło – Twój przyjaciel czy wróg?
Światło może być zarówno pomocą jak i przeszkodą w czasie pracy. Przeszkodą staje się wtedy, gdy np. odbija się w monitorze komputera, utrudniając nam czytanie tego, co się na nim znajduje. Warto więc ustawiać monitor komputera tak, aby nie odbijało się w nim światło. Aby zmniejszyć ten problem warto wybierać ekrany, które posiadają matową matrycę, które zmniejsza problem, jakim jest odbijanie się światła. Światło naturalne jest także najlepszym towarzyszem pracy i jednym z najzdrowszych rodzajów światła. Planując pracę, warto zaplanować ją na czas, gdy w pokoju jest jasno i możemy wykorzystać naturalne światło. To właśnie jego barwa najbardziej odpowiada naszym oczom i przy nim najlepiej pracować. Jednak, zwolennicy nocnych maratonów z pracą, muszą zadbać także o to, aby sztuczne oświetlenie jak najlepiej zastąpiło to dzienne. Poza ustawieniem komputera istotne jest także to, aby zaplanować zarówno oświetlenie centralne, górne, jak i miejscowe. Jednym z największych błędów przy projektowaniu oświetlenia, jest to, że skupiamy się jedynie na oświetleniu punktowym, zapominając o tym, że powinno ono być uzupełnione tym centralnym.
O czym powinniśmy pamiętać?
Przede wszystkim pamiętajmy, aby światło padało pod różnymi kątami, tak aby równomiernie oświetlało naszą powierzchnię pracy. Ważne jest też jego ustawienie – które pozwoli uniknąć tego, że nasz cień będzie zasłaniał nam stanowisko pracy.