Lampy to elementy wielofunkcyjne w każdym domu. Nie tylko oświetlają nasze pomieszczenia, ale także je dekorują, wydobywają ich piękno, podkreślają barwy i detale. Wybierając oświetlenie musimy zatem zastanowić się, jakie przede wszystkim funkcje ma ono spełniać. Na co więc zwrócić uwagę?
Wybór na rynku jest oczywiście ogromny, dlatego nie jest wcale łatwo się na coś zdecydować. Oczywiście musimy oświetlenie dopasować do całego wystroju. Do wyboru mamy żyrandole, tradycyjne lampy wiszące, lampy podłogowe, kinkiety, plafony, lampki stołowe… Nie musimy decydować się na tylko jeden rodzaj lamp do jednego pomieszczenia. Możemy na przykład wybrać jakiś ciekawy zestaw, na przykład żyrandol i lampę podłogową z tym samym motywem. Będzie to na pewno tworzyło ciekawą i spójna całość. Oprócz formy naszego oświetlenia ważne są także inne szczegóły.
Ważna jest maksymalna moc żarówki. Jest to bardzo istotny parametr, szczególnie jeśli chcemy mieć bardzo jasny pokój, a posiadamy tylko jeden punkt światła. Wtedy niektóre lampy zostaną zdyskwalifikowane, bo ich moc będzie za mała. Zwróćmy też uwagę z czego wykonana jest dana lampa, bo będzie to miało wpływ na jej konserwację i pielęgnację. Najlepiej jest wybrać lampy szklane lub plastikowe, które wyczyścimy w bardzo łatwy sposób. Gorzej będzie z abażurami z materiału lub papieru ryżowego. Nie są one także polecane alergikom, którzy powinni unikać tych materiałów. Kolejna ważna rzecz to długość kabla. Znajdziemy na rynku lampy z kablami od 50 do 200 cm. Musimy dobrać ten parametr do naszych warunków i potrzeb. W wysokich mieszkaniach, loftach i kamienicach musimy mieć dłuższe kable. Wysokość, na jakiej powisimy lampę, ma też wpływ na wydzielane przez nią światło. Gdy jest podwieszona pod samym sufitem, światło będzie rozproszone. Opuszczona nisko da światło skupione. Kolejna istotna sprawa to wielkość klosza. Duży abażur nie będzie dobrze wyglądał w małym mieszkaniu i odwrotnie.
O czym jeszcze pamiętać? Przed zakupem powinniśmy poprosić sprzedawcę, by włączył lampę. Może się bowiem okazać, że przed włączeniem nas zachwycała, a po zwyczajnie nas drażni przez zbyt przezroczysty abażur. Nie przesadźmy też ze zbyt wymyślnymi formami. Najlepiej jest wybrać jedną lampę o fikuśnych kształtach, a resztę pozostawić klasyczną. Wiele nowoczesnych lamp o różnych kształtach może do siebie po prostu nie pasować. Uważajmy też z kolorami. Jeśli cały wystrój mamy uporządkowany i stonowany, to możemy pozwolić sobie na wielobarwne światło. Jeśli jednak w pokoju mamy dużo ozdób i kolorów, postawmy raczej na stonowane oświetlenie.