Tak jak nie wyobrażamy sobie życia bez powietrza, tak światło jest nam potrzebne do codziennego funkcjonowania. Za dnia możemy korzystać z promieni słońca, czyli naturalnego źródła światła. Wieczorami i nocą niezbędne okazuje się sztuczne oświetlenie. Właściwie dobrane i w odpowiednich miejscach umieszczone spełnia swe praktyczne i funkcjonalne zadanie, czyli rozjaśnia ciemną przestrzeń i pozwala na wykonywanie podstawowych czynności, takich jak przygotowywanie posiłków, praca przy biurku czy makijaż przed lustrem.
Światło umieszczone w dekoracyjnych oprawach, o różnej intensywności i barwie może atrakcyjnie podkreślić wystrój i styl wnętrza. Odróżniamy kilka barw światła. Do podstawowych należą: żółte, które wycisza i uspokaja oraz białe, które jest intensywne, ożywia i pobudza do działania, ale też najbardziej odpowiada światłu dziennemu.
Pierwsze zazwyczaj stosuje się w lampkach nocnych czy w kinkietach w sypialni. Drugie – w lampkach na biurku czy łazience. Więcej informacji o oświetleniu w pomieszczeniach znajdziesz pod adresem http://domifikacje.pl/better-home/. Na rynku dostępne są różnego rodzaju żarówki i świetlówki.
Co oznaczają tajemnicze skróty LED, halogen i RGB na opakowaniach? Lampy LED należą do jednych z najczęściej wybieranych źródeł sztucznego światła. Są energooszczędne, bezpieczne w użytkowaniu i trwałe. Nie nagrzewają się, dzięki czemu można je umieszczać nisko bez obaw o poparzenie. Mogą przybrać różną formę, od tradycyjnych żarówek, przez paski po elastyczne taśmy.
Światło RGB to nic innego, jak LED emitujące wielobarwne światło. Zgodnie z naszymi upodobaniami dobieramy barwę światła spośród czerwonego, zielonego i niebieskiego. Do sterowania tego typu oświetleniem dedykowane są specjalne urządzenia wielkości małego pilota. Dzięki lampom RGB LED możemy uzyskać niepowtarzalny klimat wnętrza.
Z kolei żarówki halogenowe stanowią alternatywę dla tradycyjnych świetlówek. Mają niewielkie rozmiary i przyjemne dla oka światło. Ich wadą jest nagrzewanie się, niska trwałość i duże zużycie prądu elektrycznego. To, jakie źródło światła wybierzemy do mieszkania, zależy od naszych potrzeb i upodobań oraz rodzaju pomieszczenia.
Odpowiednio dobrane światło może wpłynąć bardzo korzystnie na atmosferę panującą we wnętrzu. Poza tym, sprawi, że komfort pracy w danym pomieszczeniu będzie bardzo wysoki.
Oświetlenie to jednak tylko jeden z czynników, innym będzie także wyposażenie i dobrze opisany projekt. Pod tym adresem znajdziesz wpis o tym, jak zaprojektować komfortową kuchnię.