Założenie oczka wodnego to tylko z pozoru bardzo proste zadanie. To nie jest tylko dziura wykopana w ziemi, a następnie zalana wodą. Trzeba odpowiednio wyposażyć oczko wodne, aby mogły w nim pływać ryby oraz rosnąć rośliny.
Do budowy niewielkiego oczka wodnego można wykorzystać już gotowe formy – wykonane z polietylenu – folii, betonu – jednak już w tym przypadku konieczny jest odpowiednie przygotowanie lub też fachowiec, a jeżeli chcielibyśmy dokonywać później jakichkolwiek zmian będzie to bardzo trudne.
W momencie kiedy chcemy użyć gotowej formy wykonanej z polietylenu nie mamy wpływu na kształt oczka. Oczko wodne z tego materiału jest z góry uformowane i do wyboru jest jedynie kilka gotowych form z których możemy dokonać wyboru. Jeżeli jednak zdecydujemy się użyć do budowy oczka folii sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Tutaj oczko wodne możemy kształtować wedle naszych własnych udziwnień oraz fantazji.
Dno naszego przyszłego oczka należy podsypać podsypką piaskową – o grubości od 8 do 10 centymetrów. Kolejnym etapem jest zamontowanie specjalnej włókniny, która chronić będzie folie od spodu przed ewentualnymi uszkodzeniami. Dziurawa fola to bardzo duży problem, gdyż przez dziurę będzie uciekać z woda. Nie należy także kleić folii, gdyż na klejeniach może dojść do przecieku. Jeżeli będziemy chcieli hodować w naszym stawie rybki musimy pamiętać o odpowiedniej głębokości naszego stawu – musi mieć on przynajmniej od 100 do 120 centymetrów głębokości.
Oczka wodne to nie tylko woda, rośliny oraz rybki, ale przede wszystkim odpowiednie urządzenia, dzięki którym możliwe jest jego funkcjonowanie. Konieczne jest wówczas zapewnienie odpowiedniej równowagi biologicznej – takiej jaka panuje w jeziorach i innych zbiornikach – wszystko po to aby ryby oraz rośliny mogły się odpowiednia rozwijać.
Woda w oczku wodnym powinna mieć odpowiednie pH – pomiędzy 7,5 a 8,4. Woda powinna być utrzymana w czystości – jeżeli chodzi o większe zbiorniki – w tym celu konieczne są rośliny, które to zapewnią. W przypadku mniejszych zbiorników wystarczą odpowiednio zastosowane filtry oraz mechaniczne oczyszczanie. Tlen w oczku zapewnią rośliny wodne, a także napowietrzacze.