Navigation Menu
Jak dobrać żyrandol lub lampę do aranżacji wnętrza?

Jak dobrać żyrandol lub lampę do aranżacji wnętrza?

By on lis 3, 2015 in OŚWIETLENIE POMIESZCZEŃ | 0 comments

Lampa lub żyrandol to nie tylko punkt świetlny, ale przede wszystkim wnętrzarska kropka nad „i”. Dzięki niemu aranżacja staje się kompletna i prezentuje się atrakcyjnie. Jednak właściwy dobór lampy czy żyrandola wcale nie jest taki prosty – punkt oświetleniowy musi być przecież nie tylko efektowny, ale też funkcjonalny.

Lampa do zadań specjalnych

Dobrze dobrany żyrandol lub lampa to taki, który pasuje do pomieszczenia, w którym ma wisieć. Inną lampę wybierzemy do salonu, do jadalni, a jeszcze inną do kuchni. Jeśli urządzany salon jest dużym pomieszczeniem żyrandol może być wieloramienny i posiadać kilka punktów świetlnych. Dzięki temu zapewni komfortowe warunki oświetleniowe w całym pokoju.

Z kolei lampa, która zawiśnie w jadalni nad stołem, powinna być zawieszona na długim przewodzie lub łańcuchu, z możliwością regulacji. Dzięki temu bez trudu zmienimy ustawienie lampy tak, aby nie raziła naszych oczu. Generalnie przyjmuje się, że lampa powinna wisieć około 75 centymetrów nad stołem. Warto też wybrać model z abażurem lub kloszem, który skieruje snop światła ku górze i dołowi. W efekcie zapewnimy sobie dobre oświetlenie stołu, a światło odbite od sufitu dodatkowo rozjaśni pomieszczenie.

Natomiast lampa kuchenna powinna być umieszczona wysoko pod sufitem lub umiejscowiona nisko nad stołem czy wyspą kuchenną. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie np. bardzo długiego przewodu oraz umieszczenie w suficie kilku haków. Dzięki temu można zmieniać położenie punktu świetlnego i optymalnie dostosować warunki do swoich potrzeb. Obok głównej lampy w funkcjonalnej i dobrze oświetlonej kuchni nie może zabraknąć niewielkich punktów świetlnych, znajdujących się pod górnymi szafkami. Tylko wtedy zapewnimy sobie optymalne oświetlenie powierzchni roboczej.

Zwieńczenie aranżacji

Styl lampy lub żyrandola nie musi być wcale kontynuacją wystroju wnętrza. Bardzo ciekawe efekty można uzyskać przełamując np. nowoczesną i minimalistyczną stylizację, zawieszając w pomieszczeniu ozdobny kryształowy żyrandol. Ważne jest natomiast, aby dobrać go dobrze do rozmiarów pomieszczenia – zbyt mała lampa pozostanie niezauważalna, a z kolei zbyt masywny żyrandol może przytłoczyć całość.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *