Navigation Menu
Oświetlenie salonu

Oświetlenie salonu

By on cze 21, 2015 in OŚWIETLENIE POMIESZCZEŃ | 0 comments

Salon zawsze będzie najważniejszym pomieszczeniem w naszym domu czy mieszkaniu. Nie koniecznie ze względu na nas, ale przez fakt iż to w salonie najczęściej przyjmujemy gości, przez co staje się on wizytówką naszego domu. Powinniśmy więc zadbać o to, aby gościł w nim elegancki styl i niepowtarzalny klimat. Dzięki właściwemu oświetleniu, możemy sprawić, że nawet zwyczajny salon może nabrać niebywałego klimatu.

Nie należy jednak rezygnować z indywidualnych potrzeb na koszt wrażenia gości. W końcu to nasz dom. Zastanówmy się więc najpierw, jakie funkcje będzie spełniał nasz salon. Czy będziemy w nim jedynie przyjmować gości? Czy może także się relaksować po pracy, spędzać czas z rodziną, czytać książki? Najczęściej wygląda to tak, że właśnie w salonie spędzamy najwięcej czasu i robimy najwięcej rzeczy, dlatego też oświetlenie powinno być funkcjonalne i uniwersalne. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tu oświetlenie z możliwością regulacji mocy światła. Takie sprytne pokrętło pozwoli nam za jednym ruchem całkowicie odmienić nastrój wnętrza. Istotnym jest fakt, iż w pokoju dziennym, jakim jest również salon, powinno znajdować się pięć źródeł światła.

Wymienię teraz kilka rodzajów oświetlenia, jakie najczęściej stosuje się właśnie w salonach:

–       żyrandol, montowany najczęściej nad stołem, przy którym będziemy jedli lub pracowali,

–       lampy sufitowe, które posiadają możliwość regulacji mocy światła, oświetlą sufit oraz optycznie powiększą pomieszczenie,

–    reflektory halogenowe, niewielkiej wielkości halogeny, które najczęściej montowane są w suficie, spełniać będą funkcje dekoracyjne,

–        kinkiety ścienne,

–        niewielkie lampki, instalowane we wnętrzach szklanych szafek.

Poza tym pamiętajmy o właściwym oświetleniu stref użytkowych pomieszczenia. W salonie najczęściej oglądamy telewizję. Pamiętajmy zatem, aby ściana, na której znajduje się telewizor, była dodatkowo doświetlona. To prosty zabieg, a z pewnością odciąży nasze oczy od jednego źródła mocnego światła i poprawi komfort oglądania tv.

Jeżeli wolimy czytać książki, nie zapominajmy o tym, aby przy kanapie czy fotelu znalazła się lampka, która da źródło światła potrzebne do czytania.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *