Zmęczenie, pogorszenie wzroku, trudności w koncentracji – na te dolegliwości wpływa ma również źle dobrane oświetlenie. Na ergonomię pracy przy biurku identyczny wpływ mają zarówno dobrze dobrane meble jak i światło.
Często pracując lub momencie lektury bardzo ciekawej książki nie zwracamy uwagi na to, że nastał zmrok, a my jesteśmy zmuszeni coraz bardziej wysilać oczy, by widzieć coś ciemnościach. Ta przypadłość dopada nas najczęściej wczesną jesienią. Najlepiej jest więc postarać się o dobre przygotowanie stanowiska komputerowego czy stanowiska pracy.
Wiadomym jest, że dla komfortu oczu najlepsze jest światło dzienne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się być, gdy miejsce nauki, czy pracy usytuowane jest prostopadle do źródła promieni słońca. W ten sposób ich blask nas nie oślepi, ani nie będą się one odbijać się również od białych kartek papieru lub blatu biurka. Naturalne oświetlenie pozytywnie wpływa nie tylko na nasz wzrok, ale również, a może przede wszystkim, na samopoczucie. Kiedy pomieszczenie, w którym przebywamy przez dłuższy czas jest słabo oświetlone – poziom energii w organizmie spada i szybciej czujemy się senni. Niestety przy polskiej strefie klimatycznej, praktycznie przez połowę roku nie mamy wyboru i musimy wspomagać się sztucznym światłem żarówek. Aby różnica między sztucznym, a słonecznym była jak najmniej odczuwalna, należy przy doborze oświetlenia miejsca pracy pamiętać o kilku zasadach:
Ozdobne lampy, zabawne kształty i kolorowe światło sprawdzi się idealnie w sypialni. Do kącika nauki i pracy już nie. Warto więc postawić na funkcjonalność. W pomieszczeniu, w którym znajduje się biurko powinny znaleźć się przynajmniej dwa źródła światła: lampa główna, która ma za zadanie oświetlić cały pokój i lampa stojąca, która rzuca skoncentrowane światło. W takiej sytuacji dobrze, jeśli światło pada bezpośrednio z góry, ale poniżej poziomu wzroku. Dzięki temu nic nie będzie go zasłaniać oraz razić nas w oczy.
Jeśli chodzi o barwę światła, najlepiej wybrać jest to, które najbardziej zbliżone do naturalnych promieni słonecznych. Taką tonacją charakteryzują się zdecydowanie lampy halogenowe. Dobrym pomysłem wydaje się być również lampa z regulowanym natężeniem światła. Dzięki temu będziemy mogli dostosować do swoich potrzeb nie tylko odległość lampki, ale również siłę świetlnych promieni.
Trackbacks/Pingbacks