Navigation Menu
LED’owe mieszkanie

LED’owe mieszkanie

By on wrz 22, 2014 in oświetlenie, Porady | 0 comments

Efektowny LEDJak ważna jest kwestia oświetlenia domu nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. Odpowiednie światło jest konieczne, żeby wzrok nam służył jak najdłużej. Często się to jednak kłóci z innymi wymaganiami – szczególnie z oszczędnościami.

Gdyby zrobić audyt w mieszkaniach i sprawdzić, przez ile czasu żarówka naprawdę daje światło, a przez jaki czas świeci sama sobie, jest duże prawdopodobieństwo, że wyniki by nas przeraziły. Nie wszyscy niestety mają nawyk gaszenia światła po wyjściu z pomieszczenia, a czasem jego wyrobienie pozwoli nam obniżyć rachunki nawet o kilka procent.

Czasem jednak, skuszeni nie do końca sprawdzonymi informacjami, inwestujemy w oświetlenie, które o wiele droższe na starcie, ma generować oszczędności w przyszłości. Jednym z takich rozwiązań miało być instalowanie żarówek w technologii LED. Często jednak ich charakterystyka miała się nijak do tego, co faktycznie oferowały – problem szczególnie widoczny w przypadku zamawiania żarówek z różnego rodzaju aukcji internetowych. Wtedy o zaoszczędzeniu możemy zapomnieć, a tylko ścisnąć kciuki i liczyć, że żarówki będą świecić przynajmniej 1/10 czasu obiecanego przez sprzedawcę w treści aukcji.

Efektowny LED w salonie

Paski LED’owe sprawdzają się doskonale jako dodatkowe oświetlenie. Musimy pamiętać, że charakterystyka światła generowanego przez żarówki w technologii LED jest zupełnie inna od tych tradycyjnych. Dlatego jeśli jednak zdecydujemy się, żeby takich żarówek używać w całym domu, sprawdźmy najpierw, jak się będzie prezentować – z jedną, kupioną na testy żarówką możemy się przekonać, czy jest sens kupowania następnych, takich samych, czy jednak zmienimy taktykę. Taśmy LED’owe są obecnie wykorzystywane najczęściej to optycznego uatrakcyjniania pomieszczeń. Podświetlone w ten sposób schody, podsufitki czy szafki prezentują się rewelacyjnie.

Musimy mieć jednak na uwadze, że są one zastosowane obok głównego źródła światła. Jeśli naszym hobby jest czytanie, spokojnie możemy mu się oddać jednego wieczoru w pełnym świetle, by nazajutrz, podczas spotkania towarzyskiego, całość była nastrojowo podświetlona. Zaopatrując się w żarówki LED powinniśmy wziąć pod uwagę kilka cech charakterystycznych:

  1. Napięcie
  2. Trzonek
  3. Strumień świetlny
  4. Barwa światła
  5. Kąt świecenia
  6. Współczynnik oddawania barw CRI
  7. Trwałość

Dzięki tym 7 parametrom będzie w stanie samodzielnie wybrać najlepszą LED’ową żarówkę, która spełni nasze oczekiwania.

foto: elektroda.pl

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *