Navigation Menu
Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając rodzaj oświetlenia do konkretnego pomieszczenia

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając rodzaj oświetlenia do konkretnego pomieszczenia

By on cze 1, 2015 in INFORMACJE OGÓLNE | 0 comments

Właściwie dobrane oświetlenie, ma decydujący wpływ na to, jaki będzie ostateczny efekt aranżacji całego wnętrza. Dlatego też, jeżeli jesteśmy na etapie wykończeniowym naszego domu, mieszkania lub konkretnego pomieszczenia, nie możemy zapomnieć o dobrym zaprojektowaniu oświetlenia. Umiejętne manipulowanie światłem daje olbrzymie możliwości. Przede wszystkim chodzi tu o efekt wizualny. Możemy wyodrębnić, wyeksponować pewien element pomieszczenia lub odwrotnie – zamaskować go.


Możemy sprawić iż wnętrze będzie sprawiało wrażenie mniejszego lub większego. Światło pozwoli również wyodrębnić strefy, ze względu na ich przeznaczenie i funkcjonalność. Aby to wszystko się nam udało należy jedynie poznać kilka sztuczek.

Najważniejsza jest funkcjonalność. W tym wypadku przede wszystkim musimy wiedzieć, jaką moc powinno mieć oświetlenie. Podporządkowujemy moc światła temu, jakie czynności będziemy wykonywali w danym pomieszczeniu lub jego części. Czy wnętrze służyć będzie wypoczynkowi i relaksacji po dniu spędzonym na pracy, czy właśnie wręcz przeciwnie – to tu będziemy musieli się skupić podczas pracy czy to przy komputerze, czy podczas odrabiania lekcji. Ważne aby pamiętać o tym, iż w jednym pomieszczeniu nie mogą znajdować się źródła światła o bardzo różnej mocy. Przebywanie w takim pomieszczeniu może spowodować, że nasze oczy będą szybko się męczyć.

Kolejną ważną rzeczą dotyczącą prawidłowego oświetlenia jest jego barwa. Kolor światło także powinien być odpowiednio dobrany do funkcji pomieszczenia. Jeżeli chcemy pracować, powinniśmy wybrać światło o kolorze, jak najbardziej zbliżonym do naturalnego, dziennego światła, ponieważ to ono właśnie najbardziej pobudza do działania i ułatwia skoncentrowanie się na czynności, którą chcemy wykonywać. Jeżeli to czas na relaks, ukoi nas przytłumione światło, o ciepłej barwie, zbliżonej do tej, jaką daje światło świec lub rozpalonego kominka.

Biorąc pod uwagę te podstawowe zasady, rodzaje oświetlenia dzielimy na OGÓLNE, czyli te, którego zadaniem jest po prostu rozświetlenie wnętrza, MIEJSCOWE, którym doświetlimy przestrzenie, w których wykonywać będziemy określone czynności oraz DEKORACYJNE, dzięki któremu uwypuklimy walory estetyczne wnętrza.

I już w tym momencie dojdziemy do wniosku, że dobranie właściwego oświetlenia nie jest wcale tak prostą sprawą. Kolejne wpisy na stronie dotyczyć będą tego, w jaki sposób odpowiednio oświetlić konkretne pomieszczenia w domu, czy mieszkaniu ze zwróceniem szczególnej uwagi na funkcjonalność pomieszczeń.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *