W aranżacji wnętrza ważne są podłogi, ściany, meble. Ale nie wolno zapominać o dodatkach, które często nadają ostateczny charakter. Dodatki to nie tylko bibeloty czy poduszki. To również oświetlenie.
Źle dobrane oświetlenie może popsuć cały efekt, jaki chcieliśmy osiągnąć. Lampy i odpowiednie światło należy dobrać do stylu danego wnętrza. Nie może się ono z nim gryźć i być wybrane przypadkowo. Musi współgrać z danym pomieszczeniem i jego wyglądem. Musi się z nim harmonizować i je dopełniać.
Styl art deco. Tutaj najlepiej wybrać lampy stylizowane na lata 20., 30., 40. Wykonane z metalu, mosiądzu, szkła i drewna z wysoką dbałością o wszelkie szczegóły. Jako lampy gabinetowe sprawdzą się lampy chromowane o geometrycznych formach. Do oświetlenia górnego będą pasować proste żyrandole z kilkoma dużymi szklanymi kulami lub półkulami osadzonymi na drewnianym lub metalowym stelażu.
Styl glamour. Tu również sprawdzą się lampy stylizowane, ale na epokę Ludwika XVI. Lampy w stylu pałacowym. Najlepiej w kolorze czarnym, srebrnym lub białym. Glamour uwielbia wielkie żyrandole składające się z akrylowych kryształków. Czarne połyskujące drobinki sprawdzą się w wysokich pomieszczeniach. Jeśli potrzeba czegoś do niższego wnętrza, można wybrać żyrandol składający się z małych abażurów. Sprawdzą się również kinkiety.
Styl kolonialny. Ten styl również lubi żyrandole, ale bez kryształów. Lepsze będą te z małymi abażurami. W przypadku stylu kolonialnego można wybrać abażury wykonane z materiału imitującego marmur. Takie abażury przypominają duże woskowe świece. Lampy powinny być masywne, ale o prostych kształtach. Koniecznie kinkiety. Jeśli lampa ma posiadać jakieś drewniane elementy, to tylko z ciemnego drewna, najlepiej egzotycznego.
Styl angielski. Tu sprawdzą się lekkie lampy, z abażurami w kształcie trapezów. Będą tu pasować abażury ozdobione delikatnymi kwiatowymi motywami lub koronkami. Biel jest ulubionym kolorem tego stylu, więc również lampy mogą być białe. Także w kolorze naturalnego drewna.
Styl skandynawski. Tak jak w przypadku stylu angielskiego sprawdzą się tu lampy w kolorze białym i w kolorze naturalnego drewna. Lampy muszą być jednak proste. Sprawdzą się niewielkie lampki biurowe, mogą być metalowe lub szklane. Styl skandynawski to minimalizm, więc sprawdzą się też proste kinkiety. Wskazane są także naturalne materiały. Warto też pamiętać, że styl skandynawski jest jasny i przestronny. Zaleca się dużą ilość światła dziennego we wnętrzu, dlatego można zrezygnować z firanek, a już na pewno z ciężkich zasłon.
Styl francuski. Do wnętrzu w tym stylu będą pasować wszelkie lampiony metalowe, srebrne, białe, różowe. Sprawdzą się lampy ze stylizowanymi na wiekowe abażurami. Do oświetlenia głównego odpowiednie będą żyrandole z kryształkami. Mogą one być wykonane z akrylu, taj jak w przypadku stylu glamour. Styl francuski lubi dużo luster, które odbijają światło. Najlepiej jak lustra te będą w pozłacanych lub posrebrzanych ramach.
Styl industrialny. Tu sprawdzą się duże lampy podłogowe. Wysokie i masywne, przypominające lampy przemysłowe. Lampy muszą być surowe w wyglądzie. Mogą zwisać na grubych łańcuchach, mogą przypominać fabryczne latarki lub imitować wielkie reflektory. Wykonane przede wszystkim z metalu, z połączenia metalu ze szkłem, z blachy czy aluminium.