Navigation Menu
Oświetlenie jadalni

Oświetlenie jadalni

By on cze 15, 2015 in OŚWIETLENIE POMIESZCZEŃ | 0 comments

Jadalnia to pomieszczenie w domu, w którym przy jednym stole potykać będzie się cała rodzina. Rozmowy podczas wspólnego posiłku są niezwykle ważnym elementem zacieśniającym więzy rodzinne. Także i tu nie obędzie się bez światła.

Widzieć należy, iż światło o ciepłej, naturalnej barwie, zawsze stwarza przyjazną atmosferę pomieszczenia. Należy zrezygnować z lamp o kolorowych prawach, które mogą być źródłem nienaturalnego światła.

Instalowane w jadalni oświetlenie to najczęściej plafony, kinkiety oraz lampy stojące, które mają delikatnie rozświetlać całość pomieszczenia. Najważniejsze będzie tu bowiem oświetlenie samego blatu stołu, który jest centralną i najważniejszą częścią jadalni. [Dobra rada – najlepiej kiedy stół jest okrągły lub owalny. Ułatwi nam to zdecydowanie rozsadzenie gości przy stole.] Jeżeli mamy okrągły stół wystarczy jedna, wisząca lampa zamontowana centralnie nad stołem. Jeżeli jednak mamy większy, owalny i dłuższy stół, powinniśmy kupić więcej niż jedną lampę, aby rozpieścić je symetrycznie nad środkiem stołu, w równych odległościach od siebie. Najlepiej kiedy lampa wisi w odległości około pięćdziesięciu lub  sześćdziesięciu centymetrów nad blatem.

Wiemy, że jemy również oczami, więc aby nasi goście nie stracili apetytu już podczas pierwszego zerknięcia na talerz, nie zapominajmy o barwie światła. Klosze lamp najlepiej gdy będą z mlecznego, białego szkła.

Niezwykle ważne jest również to, aby lampy nie wisiały nad głowami osób jedzących, ponieważ wówczas, na  jedzonych przez nic potrawach nie byłoby światła.

Niebywale sprytnym i prostym rozwiązaniem, jest zamontowanie lampy z możliwością regulacji wysokości jej podwieszenia. Wówczas, chcąc lepiej oświetlić stół – obniżamy ją, natomiast podwyższenie oświetli większą część pomieszczenia.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *