Navigation Menu
Rolety kontra zasłony – jakie rozwiązanie wybrać?

Rolety kontra zasłony – jakie rozwiązanie wybrać?

By on sie 27, 2016 in Porady | 0 comments

Aranżacja okienna jest niezwykle ważnym elementem wystroju każdego wnętrza. Nie tylko nadaje pomieszczeniom ciekawszy wygląd, ale również pozwala na wygodne sterowanie światłem dziennym wpadającym do środka. Dlatego właśnie należy dobrać odpowiedni system zasłaniający okno. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są rolety oraz zasłony – sprawdzamy, które z nich sprawdzą się lepiej w poszczególnych pomieszczeniach.

Zarówno rolety, jak i zasłony mają swoje wady i zalety. To, które z nich wybierzemy zależy nie tylko od efektu dekoracyjnego jaki chcemy osiągnąć, ale również od charakteru wykańczanego wnętrza.

Rolety

window-1560966_1280

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli rolet. Możemy wybrać niezwykle praktyczne i nowoczesne rolety dzień-noc lub postawić na klasyczne rolety zwijane. Inną możliwością są efektowne rolety rzymskie lub austriackie. Rolety mają z pewnością bardziej uniwersalny charakter niż zasłony. Będą się dobrze prezentować w pokoju dziennym, sypialni, domowym biurze czy w łazience. W tej ostatniej rolety będą wskazane, ponieważ zasłony mogą okazać się z wielu powodów niepraktyczne. Jeśli chcesz się dowiedzieć dlaczego warto zamontować rolety, przeczytaj artykuł: Rolety wewnętrzne.

Jakie są minusy rolet? Tak naprawdę odrobine kłopotu może nam dostarczyć ich czyszczenie, ponieważ musimy to robić ręcznie. W większości modeli nie ma możliwości demontażu tkaniny, ani tym bardziej prania jej w pralce automatycznej. Dlatego zabrudzenia należy usuwać z rolet za pomocą środka czyszczącego o delikatnym działaniu oraz wilgotnej ściereczki.

Zasłony

window-1373022_1280

Fałdy tkaniny zawieszonej na karniszu, lekko spływające w kierunku podłogi to znakomite rozwiązanie aranżacyjne. Zasłony szczególnie dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, w których liczy się przytulna atmosfera np. w pokoju dziennym czy sypialni. Niestety, jeśli nie zdecydujemy się na specjalne zaciemniające zasłony, które zazwyczaj posiadają dodatkową podszewkę, za pomocą zasłon raczej nie ograniczymy skutecznie dopływu świata dziennego. Niewątpliwym plusem przemawiającym na korzyść zasłon jest z pewnością możliwość łatwego prania.

A może jednak razem?

Ciekawym pomysłem jest połączenie zasłon i rolet w aranżacji okiennej. Zwłaszcza, jeśli dobierzemy takie wykonane z naturalnych materiałów np. bambusowe rolety i lniane zasłony. Dzięki temu aranżacja zyska na funkcjonalności i dekoracyjnym wyglądzie.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *