Navigation Menu
Światło w biurze

Światło w biurze

By on lis 3, 2014 in OŚWIETLENIE POMIESZCZEŃ | 0 comments

oswietlenie biurowePraca biurowa jest zwykle wyczerpująca, wymagająca skupienia i umiejętności koncentrowania się na kilku rzeczach naraz. O ile jednak wykonując podobne zajęcia we własnym domu (pisanie na komputerze, drukowanie, itp.) mamy zwykle wpływ na nasze otoczenie, a więc odpowiednie oświetlenie, wygodne krzesło czy dopływ świeżego powietrza, to w biurze najczęściej zadowolić się musimy takimi warunkami, jakie zostały dla nas stworzone.

Biorąc pod uwagę, że w miejscu pracy spędzamy nie mniej niż osiem godzin dziennie, dobrze urządzone stanowisko pracy jest nie bez znaczenia nie tylko dla wygody i wydajności pracy, ale też dla naszego zdrowia. Zbyt intensywne wpatrywanie się teksty w złym świetle, może osłabić nasz wzrok i przyczynić się do przewlekłych bólów głowy, wynikających z ciągłego napięcia mięśni wokół oczu.

Czego nam trzeba do wydajnej pracy? Jeśli uważamy (lub co gorsza nasz szef uważa), że możemy dobrze pracować nawet na niewygodnym krześle albo w dusznym pomieszczeniu, to wystarczy kilka miesięcy i już dostrzeżemy negatywne skutki takiej praktyki – bóle kręgosłupa i głowy, drętwienie rąk czy problemy z układem krwionośnym. Ergonomiczne krzesło jest po prostu niezbędne, jeśli nie chcemy z pracy trafić do poradni rehabilitacyjnej. Podobnie jest z dostępem świeżego powietrza i odpowiednim oświetleniem stanowiska pracy. Oświetlenie biurowe jest kwestią bardzo istotną, ponieważ nie tylko wpływa na komfort pracy, ale też decyduje o jej jakości.

Więcej światła! Najczęstszym błędem przy organizowaniu stanowisk pracy w biurach jest niedostateczne oświetlenie poszczególnych biurek. Z jednej strony powinny one być oświetlone górnym światłem o niezbyt małym, ale też i nie przesadnie dużym nasileniu, które zapewni ogólną jasność. Ponadto na każdym biurku powinna znajdować się osobna lampka z regulowanym ramieniem, która pozwoli doświetlić znajdujące się na nim dokumenty i zlikwiduje półcienie, siłą rzeczy powstające przy wyłącznie górnym oświetleniu. Nie wolno więc ograniczać się do jednego źródła światła, nie będzie ono bowiem zapewniało dostatecznego naświetlenia całego naszego stanowiska pracy.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *