Navigation Menu
Żarówki, żaróweczki

Żarówki, żaróweczki

By on paź 6, 2014 in INFORMACJE OGÓLNE | 0 comments

Oświetlenie w domu należy do podstawowego wyposażenia domu. Nie każdy jednak wie jakie żarówki powinien zastosować w danych pomieszczeniach. Aby rozwiać niektóre wątpliwości poniżej zostały przedstawione najważniejsze zalety i wady poszczególnych żarówek.  

Żarówki tradycyjne
Zaletami żarówek tradycyjnych jest bardzo niska cena. Żarówki te są także bardzo proste w konstrukcji, a tym samym doskonale współpracują z tzw. ściemniaczami.

Największą wadą takich żarówek jest ich mała wydajność. W tradycyjnej żarówce, tylko ok 5% zamienianych jest na światło. Ponadto żarówki te mają krótki żywot.

Świetlówka energooszczędna
W przypadku świetlówki energooszczędnej można zauważyć o 80% oszczędność przy zużyciu energii w porównaniu do żarówki tradycyjnej. Także jej żywotność jest kilka (a nawet kilkanaście) razy dłuższa od zwykłej żarówki. Ponadto świetlówki mają możliwość posiadania czujników ruchu, a także wyłączników zmierzchniowych.

Największą zauważalną wadą świetlówek jest ich cena. Jest znacznie wyższa od przeciętnej żarówki. Także jej specyficzne działanie (nawet kilkunastusekundowe osiąganie pełnej jasności) może być dla niektórych ludzi problemem. Ostatnią ważną kwestią, która może być uważana za wadę jest jej szkodliwość dla środowiska.

Żarówki LED
Żarówki LED są najbardziej energooszczędne oraz mają wyjątkowo długą żywotność. Ich kolejną zaletą jest możliwość umieszczenia ich w dowolnym typie oświetlenia np. reflektorka. Idealnie nadają się zarówno do oświetleń wnętrza oraz do oświetlenia dekoracyjnego (szeroki wybór kolorów).

Wśród wad wyróżnia się m.in. wysoką cenę oraz dużą liczbę żarówkę chcąc osiągnąć bardzo jasne oświetlenie pomieszczenia.

led

Żarówka halogenowa
Ostatnia żarówka halogenowa charakteryzuje się głównie jasnym, wręcz białym światłem, które nie męczy oczu. Co więcej, podobnie jak żarówka tradycyjna jest kompatybilna ze ściemniaczami.

Wadą żarówek halogenowych jest krótki czas pracy oraz zniszczenie poprzez podłączenie do niskiego napięcia.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *