Navigation Menu
Czym się różnią żarówka energooszczędna, halogen i dioda LED?

Czym się różnią żarówka energooszczędna, halogen i dioda LED?

By on cze 10, 2015 in INFORMACJE OGÓLNE | 0 comments

W przeciągu ostatnich kilku lat żarówka przestała być po prostu żarówką, za to pojawiły się różne ich rodzaje, które różnią się nie tylko nazwami, ale również parametrami i przeznaczeniem. W chwili gdy tradycyjne żarówki są wypierane z rynku przez żarówki LED-owe, halogenowe i energooszczędne, dobrze zapoznać się z ich podstawową specyfikacją, aby wiedzieć do czego wykorzystywać poszczególne z nich. Taka wiedza może zapewnić nam zarówno oszczędności na energii elektrycznej, jak i komfortowe, przystosowane do naszych potrzeb oświetlenie.

W porównaniu z wymienionymi wyżej typami tradycyjne żarówki miały dużo krótszy okres użytkowania, zużywały więcej prądu i zawierały materiały szkodliwe dla środowiska, dlatego w tej chwili praktycznie znikają z rynku. Nowe rodzaje oświetlenia nie mają wad tradycyjnego sposobu, oferując równocześnie całą gamę rozwiązań w zależności od naszych potrzeb.

Żarówki energooszczędne dają światło dość zbliżone do tego, jakie dawało tradycyjne oświetlenie, a jednocześnie zużywają o 80% mniej energii i ich żywotność jest ok. dziesięć razy większa,  wynosząc ok 10 tys. godzin. Są one najlepszym rozwiązaniem, gdy chcemy oświetlić dużą przestrzeń i potrzebujemy rozproszonego, ciepłego światła.

Żarówki halogenowe, jeśli chodzi o barwę dawanego światła, również są zbliżone do tradycyjnych żarówek, ale one najbardziej nadają się do oświetlania punktowo ograniczonych przestrzeni. Z tej przyczyny używa się ich w miejscach pracy, czytania itd. Ich wadą jest jednak najwyższy w stosunku do pozostałych koszt użytkowania, średnio rocznie wynosi on ok. 14 zł, podczas gdy dla żarówek energooszczędnych zamyka się w kwocie ok. 5 zł, a dla diod LED ok. 3,5 zł.

Żarówki (zwane także diodami) LED to stosunkowo najnowsza innowacja w dziedzinie oświetlenia. Diody LED są zdecydowanie najwytrzymalsze, przebijając pod tym względem konkurencję kilkukrotnie – wytrzymują nawet do dwudziestu lat użytkowania. Jednocześnie one również zużywają bardzo mało energii elektrycznej (mniej o 80% od tradycyjnej żarówki). Choć w stosunku do czasu użytkowania LED-ów ich cena jest niewielka, to jednak jednostkowy koszt takiej żarówki jest zdecydowanie najwyższy. Niemniej technologia cały czas się rozwija, dlatego można oczekiwać w najbliższym czasie niższych cen oraz poszerzania możliwości diod LED.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *