Zadbane i wypielęgnowane oczko wodne może być idealną ozdobą każdego ogrodu. Dookoła oczka możesz posadzić ulubione rośliny, a do środka wpuścić wybrany gatunek ryb. Szum wody zapewnia relaks i wyciszenie po ciężkim dniu w pracy. Zobacz, jak szybka i prosta jest jego budowa.
Kreślimy kształt i kopiemy nieckę
Budowę oczka wodnego zaczynamy od wybrania kształtu i określenia miejsca wykopu pod zbiornik. Warto pamiętać o tym, że miejsce pod sztuczny zbiornik powinno być nasłonecznione w ciągu dnia maksimum 6 godzin. Zapobiegnie to nadmiernemu wzrostowi glonów, a w oczku nie będzie brakowało tlenu. Kształt warto zaznaczyć sznurkiem lub piaskiem. Po tym, można zabrać się do wykopania odpowiedniego otworu po oczko. Warto wykopać je nieco głębsze od planowanej głębokości stawu. Należy ją jeszcze wypoziomować i wymodelować. Należy usunąć z dna wszelkie kamienie.
Dno oczka wodnego
Dno oczka należy wysypać kilkunastocentymetrową warstwą piachu i ubijamy go. Dzięki temu zabezpieczymy folię, która będzie rozłożona bezpośrednio na piasku przed uszkodzeniem. Folię należy rozłożyć równomiernie na dnie a na niej ustawić pompę wodną. Przewód pompy należy ukryć w folii, a na dno wyłożyć kamienie i żwir. Dzięki temu, można w artystyczny sposób ułożyć dno oczka wodnego.
Kaskada w oczku
Z ziemi wydobytej po kopaniu stawu, można uformować zbocze kaskady. Poszczególne warstwy kamieni można zabetonować , ale tak aby nie było tego widać z przodu. Przewód kaskady warto ukrywać za dużym kamieniem. Brzeg oczka warto wykończyć płaskimi kamieniami. Przy brzegu należy ukryć filtr. Wokół zbiornika można ułożyć warstwę gleby, w której zostaną posadzone rośliny otaczające zbiornik wodny. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić oczko, można uformować wzgórze i skierować na nie wodę, tworząc atrakcyjny wodospad. Wedle uznania można do stawu wpuścić rybki ozdobne.