Navigation Menu
Oświetlenie kuchni

Oświetlenie kuchni

By on lip 3, 2012 in OŚWIETLENIE POMIESZCZEŃ | 0 comments

Dlaczego oświetlenie kuchni jest ważne? Bo tutaj przygotowujemy posiłki: myjemy, kroimy, obieramy, mieszamy. Do wykonywanie tych wszystkich czynności potrzeba dobrych warunków oświetleniowych.

 

Niestety, większość kuchni jest wyposażona w jedną lampę zawieszoną pod sufitem w centralnej części pomieszczenia. Na domiar złego, większość ludzi nie widzi w tym żadnego błędu. Niestety, jedno źródło światła to zdecydowanie za mało. A biorąc pod uwagę to, że niektórzy próbują jeszcze zaoszczędzić, przez używanie żarówki o mocy zaledwie 40 Wat, to problem urasta do jeszcze większych rozmiarów, bo zbyt słabe światło towarzyszące wykonywaniu precyzyjnych czynności, powoduje osłabienie wzroku.

Dlatego najważniejszą zasadą jest stosowanie oświetlenia wielopunktowego. Szczególnie dużą uwagę należy poświęcić oświetleniu zlewu i kuchenki a także blatu, na którym przygotowujemy posiłki. Nad zlewem i nad palnikami najlepiej zakładać lampy LED, bo są małe i nie nagrzewają się. Mogą to być zarówno pojedyncze żarówki rozstawione w kilku kluczowych miejscach jak i taśmy oświetlające, które przymocowuje się pod szafką wiszącą nad zlewem. Natomiast w nowoczesnych kuchniach znakomicie wyglądają panele podświetlane, które zakłada się między szafkami stojącymi a szafkami wiszącymi. Jeśli w kuchni znajduje się stół, wyspa lub półwysep, to zasługują na osobne oświetlenie. Bardzo efektowne są lampy sufitowe zawieszone nisko nad blatem.

Niezmiernie istotny wpływ na jakość pracy oraz samopoczucie ma kolor oświetlenia. Ciepłe światło wpływa odprężająco, dlatego lepiej zastosować je w salonie i ewentualnie w jadalni. W kuchni wkręcamy żarówki emitujące światło chłodne lub neutralne – bardziej sprzyja dostrzeganiu drobiazgów oraz koncentracji. Jeśli nie masz pomysłu na aranżację oświetlenia kuchni, kliknij tutaj, a znajdziesz inspirację.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *