Navigation Menu
Oświetlenie pokoju dla dziecka

Oświetlenie pokoju dla dziecka

By on cze 11, 2015 in OŚWIETLENIE POMIESZCZEŃ | 0 comments

To co najważniejsze w pokoju dziecka, to fakt, iż jest to pomieszczenie, które jednocześnie spełniać będzie bardo wiele funkcji. To właśnie tu dziecko będzie odpoczywać, bawić się, a także uczyć. Naszym zadaniem jest, aby do wykonywania każdej z tych czynności, dziecko miało odpowiednie warunki.


Przy organizowaniu przestrzeni pokoju dla dziecka, nie wystarczy skupić się na meblach i odpowiednich kolorach. Właściwe oświetlenie stanowi tu niezwykle ważny element. Koniecznym jest, aby oprawa oświetlenia znajdowała się poza zasięgiem rąk ciekawskiego malucha. Nie zapominajmy jednak, że włączniki światła powinniśmy zamontować na takiej wysokości, żeby dziecko samo mogło zaświecić światło w swoim pokoju. (Najlepiej umieścić włączniki na wysokości około stu dziesięciu do stu trzydziestu centymetrów, licząc od podłogi.)

W pokoju malucha powinny znajdować się dwa rodzaje oświetlenia ogólnego, różniącego się od siebie mocą. Pierwszy rodzaj to jasne światło, jak najbardziej zbliżone do światła dziennego, które pobudzi nasze dziecko do zabawy czy nauki. Drugi rodzaj oświetlenia, to delikatne ciepłe światło, które załączymy w momencie przygotowania do snu, kiedy ważne będzie aby maluch się wyciszył i powoli wprowadzał w senny nastrój. Najprostszym i najłatwiejszym rozwiązaniem będzie tu oświetlenie z możliwością regulacji jego mocy. Jednak możemy również zamontować dodatkowy kinkiet lub po prostu lampkę nocną.

W pokoju dziecka nie może zabraknąć również oświetlenia miejscowego, przede wszystkim w strefie, przeznaczonej do nauki. Typowym, ale i najodpowiedniejszym będzie tu lampka biurkowa. Pamiętajmy jednak o jej właściwym ustawieniu. Powinna się ona znajdować zawsze po lewej stronie ręki, którą pisze dziecko. W innym wypadku cień ręki będzie tworzył się na kartce. Jeżeli nasze dziecko uczy się lub bawi również przy komputerze, aby odciążyć jego oczy, podczas tych czynności zawsze musi być włączone inne światło, które nie będzie tworzyło odblasków na powierzchni monitora.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *