Jeżeli zadbaliśmy już o to, aby każde z pomieszczeń w naszym domu było właściwie oświetlone. Jeżeli mamy pewność, że rodzaj światła które wybraliśmy spełnia wszystkie najważniejsze funkcje praktyczne poszczególnych sfer. Jeżeli wykorzystaliśmy dekoracyjne możliwości oświetlenia, aby nadać naszemu wnętrzu klimatu, charakteru oraz estetycznego wyglądu. Czy pozostaje coś jeszcze? Oczywiście, że tak.
Wyjdźmy w nocy przed nasz dom. Czy jest on oświetlony? Czy łatwo zauważyć go z ulicy? Czy nasi goście, chcący odwiedzić nas po zmroku z łatwością znają dojście do drzwi głównych? Właśnie. Przy montowaniu instalacji energetycznych w naszym domu, nie możemy zapomnieć o źródłach światła również na zewnątrz. Kluczowe będzie tu oświetlenie drzwi wejściowych, ścieżki do niej prowadzących, a także numeru naszego domu, aby ktoś, kto pojawia się u nas po raz pierwszy, również mógł bez problemu trafić pod wskazany adres. Nie musimy tu instalować oświetlenia zewnętrznego o dużej mocy, które pożerać będzie masę energii. Wystarczą niewielkie, halogenowe lampki, które są energooszczędne, a sprawdzą się idealnie. Światło przy wejściu głównym do domu również nie musi być włączone cały czas. Wystarczy zakupić to oświetlenie, które włączać będzie się dzięki detektorom ruchu. Oświetlenie to, ma również ten plus, że jeżeli „nieproszony gość” będzie kręcił się w pobliżu naszego domu, również będziemy o tym wiedzieli, ponieważ automatycznie włączy się światło.
Pamiętajmy jednak, aby tabliczka z numerem domu podświetlona była cały czas i z łatwością można ją było dostrzec z ulicy.
Kolejne, znajdujące się na zewnątrz miejsca, wymagające oświetlenia to ganki, werandy, schody, oraz balkony. Tym bardziej jeżeli jesteśmy miłośnikami, spędzania wieczorów na świeżym powietrzu, a nasz dom nam to umożliwia. Również tutaj wystarczy miejscowe światło, o delikatnym blasku.