Navigation Menu
Świetlik dachowy czyli „świetlny tunel”

Świetlik dachowy czyli „świetlny tunel”

By on lip 7, 2014 in oświetlenie | 0 comments

Świetlik tunelowy to bardzo dobre rozwiązania w domach, w których niektóre pomieszczenia, jak garderoba, składzik gospodarczy, korytarz czy toaleta nie posiadają własnego okna, wskutek czego bez oświetlenia panuje tam półmrok. Świetlik jest swego rodzaju tunelem, który przy pomocy rury wyłożonej materiałem odblaskowym przekazuje promienie słoneczne z powierzchni dachu do wybranego pomieszczenia.

Zalety i wady świetlików

Do oczywistych zalet tego rozwiązania z pewnością możemy zaliczyć oszczędność energii. Tylko jeden taki świetlik może dostarczyć w słoneczny dzień tyle światła, co żarówka o mocy 60 W. Jednakże jeden świetlik nie zawsze załatwia sprawę oświetlenia, często więc montuje się ich więcej, tworząc przy tym cały efektowny system oświetleniowy. Dużą zaletą świetlików jest to, że dostarczają one światło naturalne, które ma ogromny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie.

Nie wszędzie jednak można stosować tego typu rozwiązania. Świetliki najlepiej nadają się do montażu na południowych i południowo-zachodnich częściach dachu, gdzie słońce wyświeca najdłużej i najintensywniej. Oczywiście na tej części dachu nie może kłaść się cień drzewa, ani innych wyższych od domu obiektów.

Rodzaje świetlików

Wśród świetlików wyróżniamy dwa jego rodzaje. Ich zasada działania jest zbliżona, różnią się jedynie zastosowaniem. Najbardziej wskazanym typem świetlika jest świetlik sztywny, który w prostej linii doprowadza promienie słoneczne do pomieszczenia. Świetlik giętki zaś stosujemy wszędzie tam, gdzie ze względu na przeszkody nie można zastosować zwykłego świetlika. Ze względu na znaczne straty natężenia światła, długość świetlika giętkiego nie powinien przekraczać 2 metrów długości, a sztywnego 10-12 metrów.  Oczywiście na rynku spotkamy sporo różnego rodzaju świetlików różniących się użytymi materiałami. Im lepsze parametry odbijania światła, tym lepszy będzie końcowy efekt.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *